Bugun...


İNGEDER'den 2030 EXPO çağrısı
İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER), EXPO 2030 planlarının geliştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve tüm İzmirlilere çağrıda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 02-05-2019 16:41
İNGEDER'den 2030 EXPO çağrısı

 

İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, düzenlediği basın toplantısında, seçimleri 2023 yılında yapılacak olan, EXPO 2030 için otellerin, sağlık merkezlerinin yerleştiği ve yeni nitelikli yeşil alanların bulunduğu İnciraltı'nın en güçlü aday olduğunu ve İzmir’e seçimi kazandıracağını öne sürdü.

İNGEDER, restoranda düzenlediği basın toplantısıyla, İnciraltı’nın, EXPO 2030’da seçilebilmesi adına planlamaların geliştirilmesi ve hızlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve tüm İzmirlilere çağrıda bulundu. 2015 ve 2020 EXPO seçimlerinde aday olan İnciraltı’nın bugün kaderine terk edildiğini, atıl beklediğini ileri süren İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, "El ele verelim hem İnciraltı’nı kazanalım hem de EXPO 2030’u kazanalım" dedi. EXPO seçimlerinde tüm dünyayı dolaşıp, resepsiyonlarla milyonlarca para harcanarak İzmir ve İnciraltı’nın güzelliklerinin anlatıldığını, ancak her geçen gün ekonomik olarak İzmir’in şartlarının zorlaşması ve İnciraltı’nın kamuya faydasız olarak beklemesinin şehirde büyük üzüntü yarattığını ileri süren Karabulut, şöyle dedi:

"1991 yılında Resmi Gazete’de yayınlanması ile 'turizm bölgesi' ilan edilen İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri o günlerden bugüne plan bekliyor. Yaklaşık 40 yıldır planlamayı sabırla bekleyen bizim gibi örnek toprak sahipleri ülkemizde herhalde yoktur. Düşünün ki 5 nesildir sahip olduğumuz şehrin içerisinde bulunan topraklarımıza gecekondu yapmadık, yaptırmadık. Bu süreçte sularımızın borlanması ile uzun yıllardır topraklarımızda tarım yapılamaz oldu. Kenarından kıyısından kemirilen topraklarımızı, bugünkü hayat koşullarında elimizde tutmak her geçen gün dayanılmaz duruma geldi. Bu geçen süreçte devletimize, hükümetimize ve belediyelerimize hep güvendik."

'SİYASETLE DEĞİL AMA SAMİMİYETLE BAŞARABİLİRİZ'

İnciraltı ve Bahçelerarası’nın Türkiye’nin en güzel toprakları olduğunu vurgulayan ve 2015 ile 2020 EXPO adaylığı sürecinde de toprak sahipleri olarak destek verdiklerini hatırlatan Karabulut, "2020 EXPO seçimi öncesi İnciraltı ve Bahçelerarası planlandı. Ancak EXPO’nun kaybedilmesi ile açılan davalarla planlar mahkemece iptal edildi. Her zaman vurguladığımız, EXPO kazanılmış gibi İzmir bütün halde mücadele etseydi bugün İzmir ve İnciraltı çok farklı durumda olacaktı. İzmir nitelikli genç işsizlikte daha az mağduriyet yaşayacaktı. Turist sayısında daha fazla artış olacak ve Kent Ormanı karşısındaki 5 bin dönümlük arazi düğün salonu-mangalcı-nargileci gibi yerler açılarak kamuya faydasız kalmayacaktı" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Balçova Belediyesi’nin İNGEDER’le aynı masada buluşup İnciraltı ve Bahçelerarası’ndaki toprak sahiplerini de mağdur etmeden, planlamaların yapılması ve EXPO 2030’a bugünden hazır olunması gerektiğini dile getiren Karabulut, "Yerel seçimler geçeli 1 ay oldu. 4.5 yıl seçim olmayacak. Hükümetin ve muhalefet partilerinin, İzmir milletvekillerinin destekleri ile gerekli yasal zeminlerin hazırlığına şimdiden başlamalıyız. Artık tüm siyasilerin, kent yöneticilerinin, kanaat önderlerinin ve hepimizin amacı İzmir’i ve ülkemizi büyütmek olmalıdır. Bunu da sadece siyasetle değil samimiyetle başarabiliriz" dedi.

'ARTIK DURMAYALIM, EL ELE VERELİM, KOŞALIM'

İnciraltı’nın sağlık turizmi odaklı planlandığında İzmir’e en az 15 bin yeni istihdam, 100 bin yeni nitelikli turist ve 10 milyar dolar yabancı yatırımcı çekeceğini ifade eden Karabulut, sözlerini şöyle sürdürdü; “Seçimleri 2023 yılında yapılacak olan, EXPO 2030’da otellerin, sağlık merkezlerinin yerleştiği ve yeni nitelikli yeşil alanların bulunduğu güçlü aday İnciraltı o zaman İzmir’e seçimi kazandıracaktır. 1900’lü yılların başından beri bu topraklarda yaşayan, bugün beşinci nesile ulaşan toprak sahipleri olarak bizler her zaman olduğumuz yerdeyiz, gelin artık sadece konuşmayalım, harekete geçelim, el ele verelim dünyaya açılalım" dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ2 + 2 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI